Program "Djeca u prirodi" u Gradu mladih–Granešina-Zagreb nastao je temeljem odluke Skupštine Grada Zagreba, u sklopu Programa javnih potreba u predškolskom odgoju i naobrazbi djece predškolske dobi Grada Zagreba. Suglasnost za provedbu programa dalo je Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, a nadležnost nad njegovom provedbom ima Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport. Neposredno provođenje Programa s djecom realiziraju odgojitelji Dječjeg vrtića Milana Sachsa uz podršku i koordinaciju dvije odgojiteljice Dječjeg vrtića I.B.Mažuranić (voditeljice i animatorice programa). Smještaj i prehrana djece u nadležnosti je Zagrebačkog holdinga, podružnica V. Nazor. Program financira Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport uz minimalnu participaciju roditelja. Program petodnevnog boravka u prirodi namijenjen je djeci u godini prije polaska u školu.
Više o koncepciji programa
Program "Djeca u prirodi" koncipiran je na način da djeca u neposrednom kontaktu s prirodom, aktivnim istraživanjem i učenjem, u suradnji s drugom djecom i odraslima, steknu vrijedna iskustva, znanja i vještine, razviju pozitivne emocije i stavove usmjerene na etički i ekološki način ponašanja i življenja u zajednici. Program omogućuje prirodno učenje djece o prirodi, u prirodi i za očuvanje prirode. On razvija ekološku osjetljivost djece i njihovu spremnost na praktično djelovanje jer omogućuje da djeca dožive i upoznaju prirodu, nauče je voljeti i cijeniti u svim njenim oblicima i otkriju kako je mogu zaštititi, očuvati i unaprijediti. Boravak djece u Gradu mladih i sudjelovanje u programu "Djeca u prirodi" omogućuju zadovoljavanje raznolikih potreba i interesa djece, zabavno učenje i stjecanje pozitivnih iskustava te potiču cjelovit razvoj djece kroz:
šetnje, igre i sportske aktivnosti u prirodi jačaju i unapređuju zdravlje djece i opću psihofizičku spremnost
igre i društveno-zabavne aktivnosti koje podržavaju toplu i vedru atmosferu
Prostorno materijalni uvjeti
Djeca borave u kućicama (jedna skupina s dvadesetoro djece i dvije odgajateljice) koje su uređene poput obiteljskog doma. Imaju pet obroka koji se pripremaju prema vrtićkim normativima, a djeca objeduju u "pravom restoranu". U prostoru "stare škole" uređeni i opremljeni su:
dvorana s pozornicom
Objekti za boravak djece smješteni su u kultiviranom šumskom okruženju za šetnju, igru i istraživalačke aktivnosti djece u prirodi. U blizini se nalaze zanimljivi objekti koje djeca mogu posjetiti:
naselje Granešina sa starim drvenim kućama i župnom crkvom
Zašto djeca vole ići u Grad mladih?